مجله سلامتی

آلو خشک و این همه خواص و فایده!

آلو خشک از جمله مغذی های بدن است که خواص فوق العاده ای روی لاغری و دستگاه گوارش دارد.

همچنین با دیابت و هپاتیت هم مبارزه می کند.

مزایای سلامتی آلو خشک و آلو بخارا:

اکثریت مردم از آلو خشک یا آلو بخارا که طعم شیرینی دارد و به اندازه کافی برای سلامتی مفید هستند، لذت میبرند. آلو خشک حاوی میزان قابل توجهی مواد معدنی(آهن، منیزیم، پتاسیم) و ویتامین های E ،C و پیش ساز ویتامین A است که از سلول ها در برابر رادیکال های آزاد محافظت کرده و مانع از تخریب آن ها می شوند. این دو از میوه های فوق العاده مغذی، سرشار از آنتی اکسیدان ها و فیبر میباشند که خواص و فواید بسیاری دارند. مثل: سلامتی قلب، سلامت گوارش، جلوگیری و یا کاهش التهاب و کاهش وزن.

شما میتوانید آلو خشک یا بخارا را به عنوان یک میان وعده مغذی، به تنهایی یا با غلات در سالاد ها یا حتی ترکیب با مخلوط های دیگر استفاده کنید.

یک مطالعه توسط دانشگاه روان شناسی بهداشت و جامعه، در مورد افرادی که اضافه وزن دارند و از این میوه استفاده کرده اند، نشان داد که در یک دوره کوتاه مدت با مصرف این آلو، ۲ کیلو وزن کم کرده اند. پس نتیجه گیری کرده اند که آلو خشک، منبع خوبی برای انرژی است اما برای هضم آن زمان زیادی طول میکشد. پس بنابرابن فرد برای طولانی مدت، احساس پر بودن میکند. این نیز یک منبع آلی از فیبر محلول است که به از دست دادن وزن و یا جلوگیری از افزایش وزن کمک میکند.

آلو خشک و بخارا مناسب برای دستگاه گوارشی

ثابت شده است که آلو خشک یا بخارا، برای افرادی که از یبوست و سوء هاضمه یا هضم ضعیف رنج میبرند، یک ملین طبیعی است. آلو خشک، زمان جابه جایی مواد در روده بزرگ را کاهش میدهد و همچنین رشد باکتری های مفید در روده بزرگ را که به هضم کمک میکنند، افزایش میدهد.

آلو خشک و بخارا مناسب برای درمان هپاتیت

همه ما از قبل میدانستیم که این آلو ها، غنی از فیبر هستند و این باعث میشود که در درمان اختلالات کبدی، بسیار مفید باشند. در یک مطالعه بالینی به تعدادی از افراد که سطح آنزیم های کبدی آنها به دلیل سلول های آسیب دیده کبد، افزایش پیدا کرده بود، ۳ عدد آلو خشک یا آلو بخارا همراه با ۲۵۰ میلی لیتر آب در طول شب داده اند تا مصرف کنند؛ پس از ۸ هفته، میزان بیلی روبین و ترانس آمیناز آنها به شدت کاهش پیدا کرده بود که این امر برای بیماران کبدی بسیار مفید است.

جلوگیری از پوکی استخوان با آلو خشک و بخارا 

یکی دیگر از مزایای سلامتی آلو خشک و بخارا در جلوگیری از پوکی استخوان و بهبود تراکم استخوان ها میباشد. آنها منابع مهمی از بور هستند که در واقع به افزایش تراکم استخوان، کمک میکنند. توصیه میشود که روزانه، حداقل یک عدد آلو خشک برای نگهداشتن استخوان هایتان به مدت طولانی، کافی است. حتی یک مشاهده یا مطالعه نشان داده است که رژیم غذایی آلو خشک، به تنهایی به عنوان یک گزینه درمان جایگزین برای افراد مبتلا به پوکی استخوان کار میکند.

آلو خشک مناسب برای سلامت قلب:

آلو خشک به علت وجود فیتو کمیکال به عنوان آنتی اکسیدان های عالی عمل میکند که برای پیشگیری از بیماری های قلبی با تخریب شریان ها به دلیل اکسیداسیون پلاک کمک میکند. علاوه بر این، آلو خشک به دلیل غنی بودن از فیبر نیز برای جلوگیری از بیماری های قلبی موثر است. یک مطالعه نشان داد که در افرادی که منابع قوی از فیبر را مصرف میکنند، ۱۲ درصد کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی وجود دارد.

برخی از خواص دیگر آلو خشک:

 • از پیری پوست جلوگیری می کند.
 • ملین است.
 • سرشار از انرژی است.
 • به هضم غذا کمک می کند.
 • مناسب برای فشار خون
 • مناسب برای مقابله با دیابت
 • مناسب برای کاهش کلسترول

عوارض و اثرات جانبی مصرف آلو خشک:

آلو خشک از کم شدن آب آلو به دست می آید که بنابراین آن را آلو خشک می نامند. هر دو، یعنی آلو های بنفش و زرد، که سرشار از مواد مغذی و فیبر رژیمی هستند، استفاده میشوند. با این حال، مصرف زیاد آلو خشک می تواند عوارض جانبی مانند مشکلات گوارشی از جمله اسهال و وابستگی به ملین را افزایش دهد.

 • کالری زیاد( خوردن بیش از حد آلو خشک و قرار دادن آن در رژیم غذایی، گاهی ممکن است به چربی تبدیل شود.)
 • ایجاد گاز روده و نفخ

 • این میوه ها حاوی مقدار زیادی فیبر محلول هستند؛ به این معنی که تاثیر زیادی در قند خون دارند.
 • غلظت بالای آکریل آمید موجود در آلو، به عنوان یک عامل سرطان زا در نظر گرفته شده است؛ بنابراین باید از مصرف بیش از اندازه آن جلوگیری شود.

چه تعدادی از آلو خشک باید مصرف شود؟

همانطور که در وزارت کشاورزی ایالات متحده هم آمده است، شما باید روزانه، یک الی دو عدد آلو خشک را در رژیم غذایی خود قرار دهید. اگر در رژیم غذایی خود فیبر زیادی ندارید، میتوانید روزانه ۴ الی ۵ عدد آلو خشک مصرف کنید.

نتیجه :

اکنون ما میدانیم که آلو خشک، دارای مزایای سلامتی و همچنین عوارض جانبی خاص خود است؛ پس بنابراین با رعایت میزان تعداد، آنها را مصرف کنید و در تمام طول روز پر انرژی باشید.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید